Carbonara to pyszny przepis na makaron. W tej wersji smakuje wszystkim w mojej rodzinie
Kuchnia włoska słynie z wyśmienitych past, a jedną z nich jest uwielbiana przeze mnie i moją rodzinę carbonara. Słowo carbonara oznacza węgiel. Historia makaronu carbonara jest dość skomplikowana i ma związek z dietą górników, którzy przyrządzali makaron z jajkami. Carbonara smakuje doskonale, ponieważ łączy najwyższej jakości, naturalne składniki. Jeżeli chcesz przygotować prawdziwą carbonara, musisz wybrać produkty, które dostępne są we włoskich sklepach.
Prawdziwa carbonara a spaghetti alla carbonara
Prawdziwa carbonara zawiera następujące składniki:
- włoski makaron spaghetti lub np. tagliatelle bądź papardelle, który został ugotowany al dente;
- dojrzewający boczek pancetta lub suszone podgardle wieprzowe guanciale;
- ser Pecorino Romano, Parmigiano Reggiano (parmezan) lub ser Grana Padano;
- żółtko jajka.
Powyższe 4 składniki znajdziesz w przepisie na prawdziwą carbonarę. Co ważne – prawdziwa carbonara nie zawiera śmietany. Składnik w postaci śmietany dodawana jest natomiast do makaronu alla carbonara. Robią to nie tylko amatorzy gotowania, ale także niektórzy szefowie kuchni w restauracjach.
Sekret pysznej carbonary tkwi w jajeczno-parmezanowym sosie z dodatkiem aromatycznego mięsa. Sos ten otula ugotowany al dente makaron.
Zamienniki, które pozwalają przygotować makaron à la carbonara, to:
- naturalnie wędzony boczek (zamiast pancetty lub guanciale),
- twardy ser o pikantnym smaku (jako zamiennik Pecorino Romano, Parmigiano Reggiano i sera Grana Padano).
Choć dla Włochów dodanie do sosu carbonara śmietany, zamiast jajek, jest niedopuszczalne, to opcjonalnie, można je zastąpić słodką śmietanką 30%. Wielu osobom smakuje carbonara ze śmietaną, jednak zdecydowanie lepiej dodać same żółtka, dzięki którym danie zyskuje wyjątkowy smak. Poznaj przepis według którego robię spaghetti carbonara.
Przepis: Spaghetti carbonara
Spaghetti carbonara jak przystało na danie kuchni włoskiej ma prosty skład. Mimo to smakuje doskonale, a do tego jest łatwe w przygotowaniu.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Włoska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 2
Składniki
- 200 g makaronu spaghetti
- 250 g pancetty
- 50 g sera Pecorino Romano
- 2 żółtka jajka
- pieprz
- sól
Sposób przygotowania
- SmażenieDojrzewający boczek wieprzowy, czyli pancettę (którą możesz zamienić na guanciale lub suszoną szynkę prociutto) pokrój w drobną kostkę i podsmaż na rozgrzanej patelni. żółtka rozmieszaj w miseczce z około 40 g startego sera (zamiast Pecorino Romano możesz wykorzystać Parmigiano Reggiano). Dodaj świeżo mielony pieprz.
- GotowanieUgotuj makaron w osolonej wodzie. Makaron powinien być ugotowany al dente. Spaghetti odcedź, zachowując około 1 szklanki wody, w której się gotowało.
- Połączenie składnikówNa patelnię z podsmażonym boczkiem dodaj gorący makaron oraz około pół szklanki wody z gotowania makaronu. Resztę wody zostaw, bo może być jeszcze potrzebna. Podgrzej chwilę na małym ogniu i wyłącz gaz. Na patelnię z boczkiem i makaronem wlej masę jajeczną i intensywnie mieszaj. Zbyt wolne mieszanie spowoduje, że zrobi się jajecznica.
- SerwowanieGdy składniki się połączą, a sos zgęstnieje, przełóż danie na talerze i posyp pozostałym startym serem.
We włoskich przepisach na spaghetti carbonara pojawia się czasami czosnek. 1-2 ząbki lekko rozgniecionego nożem czosnku możesz podsmażyć wraz z boczkiem, a następnie usunąć go z patelni.
Możesz zmienić sposób dodawania składników – odcedzony, gorący makaron przełóż do garnka, w którym się gotował, dodaj boczek i wodę z gotowania makaronu, chwilę podgrzewaj wszystko na małym ogniu, a następnie wlej przygotowaną masę jajeczną.
Gotowe spaghetti carbonara smakuje doskonale z dodatkiem natki pietruszki, którą można posypać danie przed podaniem.
Rada: aby „zabezpieczyć” masę jajeczną przed zwarzeniem, dodaj do niej około 1/4 szklanki gorącej wody z gotowania makaronu i wymieszaj. Zahartowanie masy jajecznej powoduje, że podczas łączenia makaronu z jajkami nie zrobi się jajecznica.
Warto wiedzieć, że z carbonarą jest jak z polskimi pierogami lub bigosem – przepisy na tradycyjny sos carbonara przez lata był modyfikowany i każdy kucharz przygotowuje go w nieco inny sposób.